خانه / بانک مقالات و مطالعات / نگاهی برمقالات : بخش روماتولوژی – شماره سوم – اول تیر ماه

نگاهی برمقالات : بخش روماتولوژی – شماره سوم – اول تیر ماه

شماره سوم – نیمه اول تیر ماه 1399

مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – معاونت آموزشی

نویسندگان :

دکتر علیرضا رجایی – فوق تخصص روماتولوژی

پارسا قابوسی – کارآموز رشته پزشکی

دریافت فایل ژورنال واچ روماتولوژی شماره سوم- کلیک کنید

مشخصات مقاله :

 Clinical course of COVID-19 in a series of patients with chronic arthritis treated with immunosuppressive targeted therapies ; Sara Monti ; Ann Rheum Dis 2020; May 2020

خلاصه :

این مقاله به بررسی تحقیقات در استان Lombardy در شمال ایتالیا (که بیشترین تعداد مبتلایان کووید-19 در این کشور را تا کنون داشته است) بر روی بیماران مبتلا به آرتریت مزمن می پردازد که در آن در بررسی contact tracing و Follow up 2 هفته ای، افراد با بیماری زمینه ای که مبتلا به کووید-19 شده اند مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته اند.

در طی ماه اول بررسی، اطلاعات مرتبط با 320 بیمار تحت درمان با bDMARD یا stDMARD (57% مبتلا به RA، 43% مبتلا به اسپوندیلوآرتروپاتی) مورد بررسی قرار گرفته است. در این ارزیابی افراد مبتلا به COVID-19 و دارای بیماری زمینه ای در بیمارستان بستری شده و تحت درمان آنتی بیوتیک، آنتی ویرال و هیدروکسی کلروکین قرار گرفته اند و با شروع علائم بیماری در آن ها دارو های bDMARD و stDMARD قطع شده است. با این وجود تا زمان نگارش مقاله هیچ نوعrelapse  در بیماران RA مشاهده نشده است و عوارض وخیم بیماری (مرگ و نارسایی تنفسی شدید) نیز در بیماران دیده نشده است.

با وجود اینکه از نتایج تحقیق فوق نمی توان به صورت گسترده استفاده نمود (و نیازمند ارزیابی های وسیع تر و با شرایط استاندارد می باشد)، اما نتایج مشاهدات اولیه نشان می دهد که بیماران با آرتریت مزمن و تحت درمان با bDMARD و stDMARD در ریسک بیشتری برای عوارض تهدید کننده حیات بیماری کووید-19 قرار ندارند.

 

 مشخصات مقاله :

GM-CSF blockade with Mavrilimumab in severe COVID-19 pneumonia and systemic hyper inflammation ; The Lancet Rheumatology ; 16 June 2020

خلاصه :

آنتی بادی مونوکلونال تحت عنوان Mavrilimumab که برای درمان بیماران آرتریت روماتوئید مورد استفاده قرار می گیرد، در پژوهش انجام شده در کشور ایتالیا، اثر مثبتی جهت بهبود بالینی بیماران با سیر شدید COVID-19 (severe COVID-19) داشته است. در این پژوهش 13 بیمار با شرایط systemic hyper inflammatory که نیازمند ونتیلاسیون غیر مکانیکی بوده اند، یک دوز IV از داروی Mavrilimumab دریافت کرده اند و در مقایسه با 26 بیمار که داروی روتین مورد استفاده COVID-19 را دریافت کرده اند، مرگ و میر کمتری در طول 28 روز داشته اند (0% در مقابل 27%) با این وجود این تفاوت از نظر آماری معنادار نبوده است. همچنین بهبود شرایط بالینی و علامت های بیماری در گروه دریافت کننده دارو سریعتر رخ داده است. با این وجود نتایج این مقاله باید در تحقیقات RCT با جامعه هدف بزرگتر مورد ارزیابی قرار گیرد

 عنوان مقاله : دگزامتازون با دوز پایین ( Low dose می تواند مرگ و میر ناشی از   کووید 19 را کاهش دهد.

خلاصه :

بنابر تحقیقات مشاهده ای انجام شده در دانشگاه آکسفورد، دگزامتازون می تواند باعث کاهش مرگ و میر بیماران با سیر شدید COVID-19 شود. در این پژوهش بیش از 6000 بیمار بستری در بیمارستان به صورت رندوم در گروه هایی قرار گرفته اند و به مدت 10 روز 6mg دگزامتازون دریافت کرده اند. مصرف دگزامتازون به طور معنا داری باعث کاهش مرگ و میر بیماران نیازمند ونتیلاتور و یا دریافت کننده ی اکسیژن شده است. با این وجود افرادی که نیازمند حمایت تنفسی نبوده اند از مصرف دگزامتازون سودی نبرده اند.

به طور کلی در طی 14 روز بررسی این بیماران ، 107 نفر به بیماری مبتلا شده اند که از نظر تعداد مبتلایان تفاوت معناداری میان دو گروه دیده نشده است .

 

 مشخصات مقاله : FDA اجازه ی مصرف هیدروکسی کلروکین برای درمان  COVID-19 را باطل کرد.

خلاصه :

سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا (FDA)، اجازه نامه اورژانسی صادر شده برای درمان بیماران COVID-19 با هیدروکسی کلروکین/کلروکین را باطل اعلام کرد. این سازمان در بیانیه خود اعلام کرده است که داروی هیدروکسی کلروکین اثر بخشی غیر محتملی در درمان COVID-19 دارند و همچنین وجود عوارض قلبی این دارو عامل باطل اعلام شدن این اجازه ی درمانی بوده است.

این اجازه نامه در تاریخ 28 مارس توسط FDA در ابتدای شیوع بیماری در ایالات متحده آمریکا صادر شده بود.

 

 

همچنین ببینید

نگاهی برمقالات : بخش روماتولوژی – شماره دوم – هفدهم خرداد ماه

شماره دوم – نیمه دوم خرداد ماه 1399 مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *