خانه / بانک مقالات و مطالعات / نگاهی برمقالات: بخش روماتولوژی – شماره اول

نگاهی برمقالات: بخش روماتولوژی – شماره اول

شماره اول – نیمه اول خرداد ماه 1399

مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – معاونت آموزشی

نویسندگان :

دکتر علیرضا رجایی – فوق تخصص روماتولوژی

پارسا قابوسی – کارآموز رشته پزشکی

دانلود فایل ژورنال واچ روماتولوژی بخش اول – کلیک کنید

مشخصات مقاله :

 Festina lente: hydroxychloroquine, COVID-19 and the role of the rheumatologist ; Annals of the Rheumatic Diseases ; Elizabeth R Graef ; April 2020

خلاصه : امروزه با شیوع استفاده از هیدروکسی کلروکین در کشور هایی همچون هند و آمریکا ( با توصیه FDA )به عنوان داروی پیشگیری کننده و درمان کووید – 19 کبود در تامین داروی مورد نیاز بیماران روماتولوژیک بوجود آمده است .

به عنوان مثال داروی  HCQ از گذشته برای کاهش فعالیت بیماری لوپوس ( SLE) و افزایش طول عمر این بیماران استفاده می شده است . همچنین در درمان بیماری آرتریت روماتویید نیز جهت کاهش ریسک بیماری های قلبی – عروقی استفاده می شده است .

با این وجود تحقیقات منتشر شده از اثرات هیدروکسی کلروکین در درمان بیماری کووید 19 در مواردی با جمعیت کم مورد بررسی ، استاندارد نبودن تحقیق ( Randomized clinical trial  نبودن آنها ) و … چندان قابل اعتماد نمی باشند . همچنین تحقیقات استاندارد RCT انجام شده بر روی این دارو نیز که نشان دهنده اثرات آن جهت کاهش علامت های بیماری همچون تب و سرفه و یافته های سی تی اسکن بوده است ، شیوه ی استانداردی جهت بررسی و اندازه گیری این نتایج ( Primary outcome ) نداشته است .

بنابراین توصیه می شود که استفاده از هیدروکسی کلروکین در درمان بیماران روماتولوژیک ( بخصوص بیماری لوپوس و آرتریت روماتویید ) نسبت به استفاده آن در پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید 19 پس از یا قبل از تماس با افراد آلوده ارجحیت داده شود تا از ورود بیماران روماتولوژیک به فاز عود بیماری یا Flare up جلوگیری به عمل آید . چرا که در صورت وقوع چنین حالتی و مراجعه ایشان به بیمارستان ها جهت درمان به دنبال نقص ایمنی اکتسابی موجود در بیماران روماتولوژیک ( ناشی از بیماری و مصرف دارو ) امکان ابتلا ایشان به کووید 19 افزایش می یابد .

 

مشخصات مقاله :

Role of immunosuppressive therapy in rheumatic diseases concurrent with COVID-19 ; Annals of the Rheumatic Diseases ; Chenyang Lu ; April 2020

 

خلاصه : امروزه با شیوع بیشتر بیماری کووید 19 در قاره های مختلف ، بیماران با مشکلات روماتولوژیک به سبب مصرف کورتون و DMARD و سرکوب سیستم ایمنی بیماران به دنبال مصرف این دارو ها ، بیش از سایر گروه های جمعیتی تحت خطر ابتلا به بیماری هستند .

با توجه به اینکه اثرات طوفان سایتوکاینی ناشی از ARDS در موارد  شدید بیماری کووید 19 دیده شده و سطح بالای سایتوکاین هایی چون ، IL-2 , IL-7 , IL-10 , G-CSF , MCP -1 , TNF α , MIP -1  با مرگ و میر ناشی از بیماری اثبات شده است ، درمان ضد التهاب مشابه آنچه که در بیماران روماتولوژیک استفاده می شود می تواند در کاهش شدت بیماری کمک کننده باشد . این اثرات سرکوب کننده طوفان سایتوکاینی در استفاده از گلوکوکورتیکویید ( پردنیزون ، پردنیزولون و دگزامتازون ) ، DMARD ( Tocilizumab , Methotrexate , HCQ , Tofacitinib , Azathioprine ) ثابت شده است .

اما با وجود موارد ذکر شده استفاده از کورتون در موارد خفیف بیماری کووید 19 توصیه نشده است و هیدروکسی کلروکین و کلروکین سولفات نیز اثرات مناسبی ( هر چند به طور دقیق اثبات نشده ای ) بر روی بیماری داشته است . همچنین استفاده از دارو های بیولوژیک مانند Tocilizumab ( مهار کننده IL-6 ) ، Anakinra ( مهار کننده IL-1 ) ، Emapalumab و JAK Inhibitors نیز در بررسی هایی در کشور چین اثرات مثبتی در سیر درمانی کووید 19 داشته اند .

 مشخصات مقاله :

Preliminary recommendations of the German Society of Rheumatology (DGRh eV) for the management of patients with inflammatory rheumatic diseases during the SARS-CoV-2 /COVID-19 pandemic ; Annals of the Rheumatic Diseases  April 2020

 

خلاصه : در این نوشته توصیه هایی از انجمن روماتولوژی آلمان برای بیماران روماتولوژیک جهت جلوگیری ابتلا به کووید 19 ذکر شده است که به شرح زیر است :

1-پیشگیری از بیماری

الف ) رعایت توصیه های بهداشتی مشابه جمعیت عمومی

ب ) کاهش تماس با سایر افراد جامعه

ج ) صادر کردن گواهی هایی برای بیماران روماتولوژیک

2- درمان با دارو های روماتولوژیک در پاندمی کووید 19

الف ) در بیماران بدون علامت عفونت فعال :

به طور کلی در این دسته قطع دارو های روماتولوژیک و یا کاهش دوز آنها توصیه نمی گردد . اما جایگزینی دارو ها با رژیم های با دوز کم کورتون یا هیدروکسی کلروکین توصیه می گردد .

ب ) بیمارانی که در تماس با فرد مبتلا به کووید 19 بوده اند ولی علامتی از عفونت فعال ندارند :

ادامه درمان در این دسته مشابه مورد الف

ج ) بیمارانی که در تماس با فرد مبتلا به کووید 19 بوده اند و عفونت فعال دارند  :

1- انجام تست تشخیصی

2- در صورت وجود علامت های خفیف و نبود تب دوز درمانی داروهای روماتولوژیک تغییر نکند

3-در صورت وجود علامت های شدید بخصوص در تب بالای 38 درجه ، قطع داروی روماتولوژیک اندیکاسیون دارد .

4-ادامه درمان کورتون طولانی مدت با دوز قبلی

د ) بیماران با تست تشخیصی مثبت ولی بدون علامت عفونت فعال

1-دارو های DMARD بیولوژیک به مدت 5 الی 6 روز پس از تایید تشخیص قطع گردد ولی DMARD های سنتی قطع نگردد

2-کورتون تراپی طولانی مدت با دوز قبلی ادامه یابد

ه ) بیماران با تست تشخیصی مثبت همراه با علامت عفونت فعال

قطع دارو های روماتولوژیک و عدم مصرف رژیم درمانی کورتون طولانی مدت اندیکاسیون دارد .

 

مشخصات مقاله :

Verdoni L et al. An outbreak of severe Kawasaki-like disease at the Italian epicentre of the SARS-CoV-2 epidemic: An observational cohort study. Lancet 2020 May 1

 

خلاصه : محققین در یک بیمارستان اطفال در ایتالیا ، شیوع علامت های بیماری ای را گزارش داده اند که مشابه بیماری کاوازاکی بوده است . در این موارد 10 کودک تشخیص بیماری کاوازاکی ( 5 مورد نوع کلاسیک و 5 مورد دیگر نوع ناکامل ) را در بازه ی زمانی mid-March  و mid-April داشته اند . در مقایسه ای که محققین با موارد بیماری کاوازاکی در همین بیمارستان در 5 سال گذشته داشته اند یافته اند که در بازه ای شیوع کووید 19 :

شیوع بیماری کاوازاکی در مدت اپیدمی کووید 19 در این بیمارستان 30 برابر افزایش یافته است

2 مورد از 10 مورد شناخته شده جدید تست PCR مثبت برای SARS-COV2 داشته اند و 8 مورد تست سرولوژی مثبت داشته اند .

5 مورد از 10 مورد کرایتریا های Kawasaki disease shock syndrome را داشته اند

موارد کاوازاکی شناخته شده در اپیدمی کووید 19 نسبت به گذشته سن بیشتر ( میانگین سن 7.5 سال در مقابل 3 سال ) ، اختلالات گوارشی بیشتر ، اکوکاردیوگرام غیرطبیعی ، لکوپنی ( لنفوپنی ) همراه با ترومبوسیتوپنی داشته اند و پاسخ کمتری به IVIG داشته اند .

 

همچنین ببینید

نگاهی برمقالات : بخش روماتولوژی – شماره سوم – اول تیر ماه

شماره سوم – نیمه اول تیر ماه 1399 مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *