خانه / بانک مقالات و مطالعات / مطالعه Observational بر هیدروکسی کلروکین در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بستری در بیمارستان

مطالعه Observational بر هیدروکسی کلروکین در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بستری در بیمارستان

مترجم : آبتین فولادی

Abstract

Background

هیدروکسی کلروکین به شکل وسیع  برای بیماران مبتلا به کووید 19 تجویز شده است ، اما شواهد محکمی دال بر استفاده از آن وجود ندارد.

Methods

در مرکز درمانی بزرگی در شهر نیویورک ، ارتباط میان مصرف هیدروکسی کلروکین و انتوباسیون و یا مرگ ، مورد بررسی قرار گرفت. داده های شامل بیمارانی هستند که پی در پی در بیمارستان بستری شده اند اما آنهایی که در 24 ساعت ابتدایی مراجعه به اورژانس ، مرخص شده اند ، انتوبه شده اند یا فوت کرده اند در داده ها گنجانده نشده اند. نقطه اولیه پایان ارزیابی ، انتوبه شدن و یا مرگ افراد در نظر گرفته شد. مقایسه بین نتایج بیمارانی که هیدروکسی کلروکین دریافت کردند با آنها که این دارو را دریافت نکردند صورت گرفت.

Results

از میان 1446 بیمار ، 70 نفر در 24 ساعت ابتدایی مراجعه به اورژانس انتوبه ، ترخیص یا فوت شدند که از مطالعه خارج شدند. از جمع 1376 نفر باقیمانده ، در طول follow-up 25.5 روزه ( به شکل میانگین ) 811 بیمار ( 58.9 % ) هیدروکسی کلروکین دریافت کردند. ( 600 میلی گرم دوبار در روز نخست و بعد برای میانگین 5 روز ، 400 میلی گرم روزانه ) ؛ 45.8 % در 24 ساعت ابتدایی و 85.9 % در 48 ساعت ابتدایی مراجعه به اورژانس درمان شدند.

بیمارانی که  به آنها هیدروکسی کلروکین داده شد ، وضعیت وخیم تری نسبت به آنهایی داشتند که این دارو را دریافت نکردند. ( میانگین نسبت فشار اکسیژن شریانی به اکسیژن دمی ، 223 در بیماران با حال وخیم تر که دارو را دربافت کردند در برابر 360 در بیمارانی که به آنها دارو داده نشد. )

در مجموع 346 بیمار ( 25.1 % ) به نقطه اولیه پایان ارزیابی رسیدند. ( یعنی 180 بیمار انتوبه شدند ، که 66 نفر از آنها فوت شدند و 166 بیمار نیز بدون انتوباسیون فوت شدند. )

در بررسی کلی ، هیچ گونه ارتباطی میان مصرف هیدروکسی کلروکین با انتوباسیون یا مرگ وجود ندارد.

Conclusion

میان هیدروکسی کلروکین و کاهش ریسک انتوباسیون و مرگ هیچگونه ارتباطی وجود ندارد.

Discussion

در مطالعه انجام شده ، در مقایسه میان کسانی که هیدروکسی کلروکین مصرف کردند و آنهایی که مصرف نکردند ، ریسک انتوباسیون یا مرگ به شکل واضح ، تفاوتی نداشت. ( بالاتر یا پایین تر نبود ) با توجه به نوع مطالعه انجام شده و ایضا اطمینانی که در پس زمینه این مطالعه به اثرگذاری هیدروکسی کلروکین وجود داشت ، نباید اثرگذاری مثبت این دارو یا مضر بودن آن را به کلی رد کنیم. با این وجود ، مطالعه حال حاضر استفاده از هیدروکسی کلروکین را تایید نمی کند ، ولیکن مطالعات Randomized clinical trial می توانند اثربخشی آن را مجددا ارزیابی کنند.

همانطور که در مقدمه عنوان شده است ، مطالعات ابتدایی انجام شده در بیمارستانی در فرانسه بر روی 26 بیمار درباره مزایای استفاده از هیدروکسی کلروکین ، صورت گرفته است که به جهت تعداد کم نمونه ، عدم گزینش اتفاقی آنها و حذف 6 بیمار از مطالعه ، قضاوت و تحلیل آن دشوار است.

در مطالعه ای دیگر دو دوز مختلف از کلروکین برای 440 بیمارا مبتلا به کووید 19 در نظر گرفته شد، اما این مطالعه متوقف شد  چرا که طولانی شدنQT  و ریسک مرگ و میر در آنهایی که دوز بالاتر ( 600 میلی گرم دو بار در روز برای 10 روز ) دریافت کردند بیشتر از  آنهایی بود که دوز پایین تر دریافت کرده بودند. ( 450 میلی گرم روزانه برای 4 روز ، بعد از دو دوز 450 میلی گرمی در روز نخست )

در دو مطالعه کوچک در چین ، بیمارانی که از میان بیماران با وضعیت Mild به شکل اتفاقی انتخاب شدند ، به دو گروه کنترل و ارزیابی تقسیم شدند. گروه مورد ارزیابی علاوه بر درمانهای روتین گروه کنترل دوز 400 میلی گرمی هیدروکسی کلروکین روزانه را نیز دریافت کردند. در نهایت از لحاظ زمان بهبودی ، به شکل میانگین گروه ارزیابی در زمان کوتاه تری بهبود یافتند ( و 4 نفر از افراد گروه کنترل به شرایط وخیم دچار شدند.)

در مطالعه کوچک دیگری در شانگهای ، با همان ویژگی های گروهبندی و دوز دارو در مطالعات مذکور چینی نشان داده شد که در روز هفتم ، 86 % دریافت کنندگان هیدروکسی کلروکین و 93 % افراد از گروه کنترل ، نمونه حلقی منفی داشتند. همه بیماران این مطالعه اینترفرون آلفا ایروسل شده توسط نبولایزر دریافت کرده بودند.

یک مطالعه Randomized clinical trial بهترین راه برای تعیین واقعیت در این زمینه است. چرا که این مطالعات انجام گرفته ، در زمینه تضاد ها بررسی و تحلیل ندارند و در ضمن در بعضی از آنها Bias وجود دارد.

در مطالعه حال حاضر ، نتیجه نشان می دهد که هیچ ارتباطی میان مصرف هیدروکسی کلروکین و انتوباسیون یا مرگ وجود ندارد. در این مطالعه سعی شده است تا سایر فاکتور های تاثیر گذار از جمله بیماری های زمینه کلیوی ، نژاد و … نیز لحاظ گردد. با این وجود همچنان تضاد ها و مجهولاتی باقی مانده اند. به علاوه اطلاعات موجود ممکن است نقص هایی داشته باشند ، از جمله سابقه مصرف سیگار و … بیماران لحاظ نشده اند

منبع :

Observational Study of Hydroxychloroquine in Hospitalized Patients with Covid-19 ; New England Journal of medicine

همچنین ببینید

نگاهی برمقالات : بخش روماتولوژی – شماره سوم – اول تیر ماه

شماره سوم – نیمه اول تیر ماه 1399 مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *