خانه / آموزش دانشجویان و پزشکان / آیا دانشجویان پزشکی در آمریکا نیز به دانشگاه های خود باز می گردند ؟

آیا دانشجویان پزشکی در آمریکا نیز به دانشگاه های خود باز می گردند ؟

نویسنده : پارسا قابوسی

مقدمه

پاندمی کووید 19 در سرتاسر جهان ، توانسته است اختلال جدی برای آموزش دانشجویان پزشکی ایجاد نماید . با این وجود در هفته های اخیر قدم های رو به جلویی جهت بازگشایی اماکن آموزش پزشکی در ایالات متحده آمریکا برداشته شده است و در کنفرانس خبری مسوولین انجمن دانشکده های علوم پزشکی آمریکا (AAMC) خبر از برنامه ریزی دو سوم از 155 دانشکده پزشکی جهت بازگشایی کلاس های حضوری داده شد .

در میانه ماه مارس ، تمامی دانشکده های پزشکی در این کشور به جهت جلوگیری از اپیدمی بیماری در محل تحصیل دانشجویان و فراهم نمودن وسایل حفاظتی ، اقدام به تعطیلی کلاس های حضوری نمودند . در این مدت دانشجویان پزشکی می بایست ، در دوره های مجازی آموزشی شرکت می کردند . با این وجود این کلاس ها ، جهت یادگیری و فارغ التحصیلی ایشان کافی نبوده است .

از میان دانشگاه هایی که جهت بازگشت دانشجویان برنامه ریزی انجام داده اند ، 15 درصد در ماه می (خرداد ماه ) 55 درصد تا پایان ماه ژوین (تیرماه) و حدود 77 درصد تا پایان جولای ( مردادماه ) به آموزش حضوری در دانشکده ها باز خواهند گشت .

جهت شروع آموزش دانشجویان در محیط درمانی (کارآموزان و کارورزان )چه محدودیت هایی وجود دارد ؟

بازگشت دانشجویان به محیط درمانی ، باعث تماس مستقیم ایشان با بیماران خواهد شد . با این وجود دانشکده های پزشکی ایالات متحده آمریکا در تلاش اند تا کارآموزان پزشکی و سایر دانشجویان را به محیط های درمانی و بیمارستان های آموزشی بازگرداند تا ایشان بتوانند در زمان مقرر (2021 و 2022) فارغ التحصیل شوند .

بنابراین اقدامات حفاظتی ویژه ای از جمله در نظر گرفتن ایمنی بیماران و جلوگیری از وقوع پیک دوم بیماری جهت اجرای چنین تصمیماتی لازم است . به علاوه دانشکده های پزشکی می بایست ، جهت ارایه آموزش موثر بر بالین بیماران برای دانشجویان اطمینان حاصل نمایند ، چرا که در مناطق شیوع بیماری کووید 19 ، اساتید و سرپرستان دانشجویان تقریبا هیچ زمانی جهت ارایه آموزش به دانشجویان نخواهند داشت و از طرفی بیمار الکتیو با شکایت غیر کرونایی در بیمارستان وجود نخواهد داشت .

آیا برای دانشکده های پزشکی در ایالات متحده آمریکا ، جهت بازگشایی مراکز آموزشی حضوری ضرورتی وجود دارد ؟

بنابر اظهارات مقامات AAMC ، بازگشایی و یا عدم بازگشایی دانشکده های پزشکی منوط به شدت اپیدمی بیماری در آن محل و دستورالعمل های کشوری دارد . به گونه ای که اگر دستورالعمل ملی بر حفظ فاصله گذاری اجتماعی تاکید داشته باشد ، بازگشت دانشجویان و بازگشایی دانشگاه ها اتفاق نخواهد افتاد .

از طرفی بنابر اعلام مقامات رسمی ، آموزش مجازی از راه دور در دانشکده های پزشکی بسیار موثر بوده است و نیازی به تعجیل در آغاز آموزش حضوری وجود ندارد .

آیا پاندمی کووید 19 در علاقه دانش آموزان آمریکایی به رشته پزشکی تاثیر داشته است ؟

با وجود فضای مه آلوده که بر جامعه پزشکی ایالات متحده آمریکا حکم فرما شده است ، همچنان دانش آموزان آمریکایی تلاش خود را جهت قبولی در رشته پزشکی ادامه می دهند به گونه ای که در تاریخ 6 می 2020 به هنگام بازگشایی اپلیکیشن ثبت نام رشته پزشکی در آمریکا ( آزمون MCAT ) 62000 نفر در روز نخست ثبت نام نموده اند که این عدد بیش از 12000 نفر نسبت به سال گذشته است . در 3 روز اولیه ثبت نام نیز افزایش 50 درصدی مخاطبان رشته پزشکی نشان می دهد که از محبوبیت این رشته میان دانش آموزان کاسته نشده است و چه بسا به آن افزوده شده است .

نتیجه گیری

با وجود تمام برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها جهت بازگشایی دانشکده های علوم پزشکی در آمریکا ، از آنجایی که آموزش پزشکی با حضور دانشجویان در محیط های بالینی و بیمارستانی ارتباط تنگاتنگی دارد ، تنها زمانی می توان انتظار آموزش مناسب در شرایط بحرانی را داشت که بیماران با شکایات غیر مرتبط با کووید 19 نیز در بیمارستان ها حضور داشته باشند و دانشجویان از وسایل حفاظت فردی مناسبی برخوردار باشند .

منبع :

Med schools Bringing back students , Flooded with applicants ; Ken Terry ; 8 May 2020 ; Medscape

همچنین ببینید

آموزش برگزاری جلسات و کلاس آنلاین در پلتفرم های زوم ، ادوبی کانکت و اسکای روم

  اپلیکیشن Zoom بستری برای برگزاری جلسات از طریق ویدئو کنفرانس، صدا کنفرانس، وبینار (سمینار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *