خانه / آموزش دانشجویان و پزشکان / عارضه نورولوژیک بیماری کووید 19 – سندرم گیلن باره

عارضه نورولوژیک بیماری کووید 19 – سندرم گیلن باره

مترجم : علی سینا موسویان

از تاریخ 28 فوریه تا تاریخ 21 مارس 2020 در سه بیمارستان در شمال ایتالیا، ما 5 بیمار مبتلا به سندرم گیلن باره را، بعد از از آغاز بیماری COVID-19 مورد بررسی قرار دادیم که بیماری آن ها توسط SARS-COV2 ایجاد شده بود. در طی آن بازه زمانی، حدود 1000 تا 1200 بیمار بیمار مبتلا به COVID-19 در این سه بیمارستان بستری شدند.

4 نفر از این 5 نفر مذکور، نمونه مثبت سواپ nasopharyngeal برای SARS-COV2 در هنگام شروع تظاهرات نورولوژیک داشته اند، 1 نفر نیز نمونه سواپ nasopharyngeal و نمونه لاواژ برونکوآلوئولار منفی داشت ولی در ادامه تست سرولوژیک ویروس بیمار مثبت شد. کیس ریپورت کامل در supplementary apendix تهیه شده است و متن کامل این مقاله در سایت NEJM.org موجود می باشد.

اولین تظاهر سندرم گیلن باره، در 4 نفر از بیماران ضعف اندام تحتانی و پارستزی و در نفر دیگر به صورت دیپلژی Facial  بوده است که در ادامه این بیمار(مریض پنجم) دچار آتاکسی و پارستزی شده است . تتراپارزی شل (flaccid) و جنرالیزه یا تتراپلژی در مدت زمان 36 ساعت الی 4 روز در 4 نفر از بیماران بروز پیدا کرد. بازه زمانی بین شروع علائم COVID-19 و اولین تظاهر سندرم گیلن باره از 5 تا 10 روز متغیر بود. هیچکدام از بیماران دچار اختلالات اتونوم نشدند.

در بررسی و آنالیز CSF در دو بیمار، سطح پروتئین نرمال بود. همچنین هر 5 مورد، تعداد WBC<5/mm3 داشتند. آنتی بادی های Antiganglioside در سه مورد از بیماران منفی بود. در هر 5 مورد، real- time PCR بر روی CSF برای SARS-COV2 منفی بود. نتیجه ی بررسی های الکتروفیزیولوژیک در جدول S1 نشان داده شده است. دامنه های پتانسیل های عمل compound ماهیچه ای کاهش پیدا کرده بود ولی قابل ارزیابی و شناسایی بود. 2 مورد از بیماران، دچار افزایش زمان در motor distal latencies شدند. در بررسی الکتروتوموگرافی پتانسیل های fibrillation در سه مورد از بیماران از ابتدا وجود داشت و در دو مورد دیگر در ابتدا وجود نداشت ولی طی 12 روز از شروع بیماری ایجاد شد.

به طور کلی، یافته های بالینی و آزمایشگاهی در 3 نفر از بیماران، با واریان آکسونال سندرم گیلن باره و در 2 نفر دیگر، با پروسه های دمیلینه کننده تطابق دارد. در MRI با گادولینیوم، در 2 نفر از بیماران، در ریشه های عصبی کودال، enhancement رؤیت شد، در 1 نفر از بیماران enhancement در عصب facial وجود داشت. در 2 نفر دیگر، تغییری در سیگنال اعصاب وجود نداشت. یافته های مربوط به تست های آزمایشگاهی تکمیلی در جدول S2 بیان شده است.

تمام بیماران تحت درمان با IVIG قرار گرفتند. 2 نفر از آن ها دوز دوم IVIG را نیز دریافت کردند و یکی از بیماران تحت تعویض پلاسما قرار گرفت. بعد از گذشت 4 هفته از شروع درمان، 2 نفر از بیماران همچنان در بخش مراقبت های ویژه باقی ماندند و همچنان به دستگاه تهویه مکانیکی متصل بودند، 2 نفر دیگر از بیماران درحال فیزیوتراپی برای بازتوانی از پاراپلژی شل (flaccid) بودند و به میزان کمی، تحرک اندام فوقانی خود را به دست آورده بودند و یکی دیگر از بیماران مرخص شده بود و قادر بود بدون کمک راه برود.

بازه ی زمانی 5 تا 10 روزه بین شروع بیماری ویروسی و اولین علامت سندرم گیلن باره مشابه بازه زمانی مشاهده شده در سندرم گیلن باره ناشی از سایر عفونت ها است.

با وجود اینکه عوامل عفونی زیادی مرتبط با بروز سندرم گیلن باره هستند، ولی در عفونت های ناشی از کمپیلوباکتر ژژونی، EBV، CMV و ویروس زیکا تمایل بالایی به ایجاد این بیماری وجود دارد. گزارشاتی وجود دارد که ارتباط بین ایجاد سندرم گیلن باره و آلودگی با ویروس کرونا را نشان می دهد.

براساس این مشاهدات که بر روی 5 بیمار انجام شد، امکان تعیین اینکه که آیا نقایص شدید و درگیری های آکسونال از ویژگی های تیپیک سندرم گیلن باره ناشی از COVID-19 است یا خیر، وجود ندارد. ما نتوانستیم تأثیرات ناشی از کاهش حجم حیاتی (vital capacity) ایجاد شده در این بیماران را، که در زمینه ی نارسایی عصبی-عضلانی ناشی از سندرم گیلن باره بروز پیدا می کند، مشخص کنیم، اما چنین تأثیری باید در نظر گرفته شود، مخصوصا اگر یافته های تصویر برداری قفسه سینه بیماران با شدت نارسایی تنفسی مطابقت نداشته باشد. سندرم گیلن باره ناشی از COVID-19 باید از نوروپاتی های خطرناک و اورژانسی و میوپاتی هایی که در سیر بیماری های اورژانسی ایجاد می شوند افتراق داده شوند.

منبع : Guillain–Barré Syndrome Associated with SARS-CoV-2 ; New England Journal of medicine

همچنین ببینید

نگاهی برمقالات : بخش روماتولوژی – شماره سوم – اول تیر ماه

شماره سوم – نیمه اول تیر ماه 1399 مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *