خانه / بانک مقالات و مطالعات / مشاهده ذرات عفونی تولید شده از کرونا ویروس جدید در طی صحبت کردن

مشاهده ذرات عفونی تولید شده از کرونا ویروس جدید در طی صحبت کردن

مترجم : پارسا قابوسی

آیروزول و ذرات تنفسی (droplet) تولید شده در حین صحبت کردن می تواند باعث انتقال فرد به فرد ویروس ها شود. صحبت کردن می تواند ذرات حاوی مایعات دهان (oral fluid droplet) در اندازه های مختلف تولید کند و این ذرات می توانند عامل انتقال ذرات ویروسی باشد. با این وجود ذرات بزرگ تر به سرعت بر روی زمین سقوط می کنند . ذرات کوچک تر بر اثر دهیدراتاسیون و خشک شدن به صورت هسته های حاوی عفونت در هوا باقی می مانند و به عنوان آیروزول می توانند باعث انتقال عفونت شوند.

بنابر تحقیقات انجام شده در این مقاله، زمانی که فردی صحبت می کند (و دهان خود را برای حرف زدن باز می کند) ذرات تنفسی (droplet) در اندازه های مختلف از 20 تا 500 میکرومتر تولید می شوند و فاصله ای در حدود 50-75 میلی متر را طی می کنند. همچنین مشخص شده است که هرچه صدای فرد حین صحبت کردن بلند تر باشد اندازه ی ذرات تولید شده نیز افزایش خواهند یافت و بنابراین تعداد ذرات تولید شده در حین صحبت کردن معادل سرفه کردن می باشد.

Matthew Meselson در نوشته ای در ژورنال New England Journal Of Medicine از نتایج پژوهش فوق استفاده کرده است و خاطرنشان کرده است که ذرات تولید شده در حین صحبت کردن افراد آلوده می تواند نقش مهمی در انتقال بیماری در فواصل نزدیک میان افراد داشته باشد. همچنین ذرات تولید شده در حین صحبت کردن و نفس کشیدن افراد به دلیل اینکه وزن کمی دارند، می توانند توسط جریان هوا منتقل شوند. با این وجود ذرات تنفسی (droplet) در ناحیه فوقانی دستگاه تنفسی فرد آلوده شده قرار می گیرد و فرد می تواند با شستشوی بینی و یا حرکات مژک های مجاری تنفسی این ذرات را خارج کند. اما آیروزول ها تا عمق ریه فرد نفوذ می کنند و در آلوئول ها مستقر خواهند شد.

بنابر نتایج فوق، ذرات آیروزول منتقل شده از هوا می تواند در محیط های بسته با تهویه نا مناسب خطر زیادی برای انتقال بیماری کووید 19 میان افراد داشته باشد و بنابراین افراد باید ماسک مناسبی در برخورد با افراد آلوده داشته باشند و محل نگهداری این افراد نیز از تهویه مناسبی برخوردار باشد.

شما می توانید در لینک زیر با مراجعه به صفحه اصلی ژورنال ویدیو تصویربرداری ذرات تولید شده حین صحبت کردن را مشاهده فرمایید :

مشاهده ویدیو – کلیک کنید

منبع :

 New England Journal of medicine; Visualizing Speech-Generated Oral Fluid Droplets with Laser Light Scattering

همچنین ببینید

نگاهی برمقالات : بخش روماتولوژی – شماره سوم – اول تیر ماه

شماره سوم – نیمه اول تیر ماه 1399 مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *