خانه / بانک مقالات و مطالعات / غربالگری مادران باردار از نظر ابتلا به کووید 19 در حین زایمان

غربالگری مادران باردار از نظر ابتلا به کووید 19 در حین زایمان

مترجم : داوود خاوری اردستانی

در هفته های اخیر ، Covid-19 در شهر نیویورک به سرعت گسترش پیدا کرده است . جامعه ی مامایی در این پاندمی با چالش به خصوصی رو به رو شده است ؛ از آن جایی که این افراد با سیستم درمانی تعاملات متعددی دارد و اکثر آنها در نهایت برای زایمان به بیمارستان مراجعه می کنند . این گروه اولین بیمار باردار مبتلا به Covid-19 را در روز 13 مارچ 2020 تشخیص داده و قبل از آن نیز تجربیات اولیه در مورد Covid-19 در زنان باردار را گزارش کرده بود ؛ که شامل دو خانم باردار که در ابتدا بدون علامت بودند که پس از زایمان علائم آنها بروز کرد و تست آنها برای SARS-CoV-2 که ویروس عامل Covid-19 است مثبت شد .

بعد از تشخیص این دو مورد ، این گروه برای تمام زنانی که برای زایمان بستری می شدند تست SARS-CoV-2 را از طریق سواب نازوفارنژیال و q-pcr انجام دادند .

بین تاریخ 22 مارچ تا 4 آپریل 2020 ، 215 خانم باردار در دو مرکز New York–Presbyterian Allen Hospital و Columbia University Irving Medical Center زایمان کردند . تمامی این افراد در زمان بستری از نظر علائم Covid-19 بررسی شدند . 4 خانم ( 1/9 درصد ) تب و دیگر علائم Covid-19 را در زمان بستری داشتند و تست هر 4 نفر آنها برای SARS-CoV-2 مثبت شد . تمام 211 خانم دیگری که بدون علامت بودند در زمان بستری تب نداشتند . از 210 نفر ( 99/5 درصد ) آنها سواب نازوفارنژیال گرفته شد که از بین آنها نتیجه 29 نفر ( 13/7 درصد ) مثبت شد . بنابراین از بین 33 نفری که در زمان بستری تست مثبت داشتند 29 نفر ( 87/9 درصد ) بدون علامت بودند .

از بین 29 خانم ای که بدون علائم تست مثبت داشتند ؛ 3 نفر ( 10 درصد ) قبل از زایمان دچار تب شدند ( متوسط طول مدت بستری 2 روز بود ) . 2 نفر از این بیماران با شک به endomyometritis آنتی بیوتیک دریافت کردند ( اگرچه یکی از بیماران علائم موضعی نداشت ) . بیمار دیگر با شک به اینکه تب ناشی از Covid-19 است صرفا درمان حمایتی دریافت کرد .

یکی از بیمارانی که در زمان بستری تست سواب اش منفی شده بود ؛ بعد از زایمان دچار علائم شد و تستی که 3 روز بعد از تست اولیه انجام شد مثبت شد .

تستی که روی تمام زنان باردار انجام شد مشخص کرد که اکنون در زمان پاندمی در نیویورک ، بیشتر بیمارانی که تست مثبت داشتند بدون علامت بودند و بیش از یک نفر در بین 8 بیمار بدون علامت که برای زایمان بستری شدند تست مثبت داشتند . اگرچه این نسبت شیوع قابلیت تعمیم پذیری محدودی برای مناطق جغرافیایی که دارای نرخ بیماری کمتری هستند دارد و در این مناطق ریسک وجود Covid-19 در افراد بدون علامت کمتر است . علاوه بر این به دلیل وجود منفی کاذب در این تست ها ممکن است میزان شیوع بیماری کمتر از میزان واقعی گزارش شود .

مزایای بالقوه ی انجام تست برای همه ، شامل توانایی استفاده از وضعیت Covid-19 برای انجام اقدامات ایزوله کردن ، نحوه اختصاص تخت ها ، اطلاع به بخش نگهداری نوزادان و راهنمایی افراد برای استفاده از تجهیزات محافظتی فردی است .

دسترسی به این اطلاعات فرصت مناسبی برای مراقبت از مادران ، نوزادان و کادر درمانی در این زمان حساس فراهم می کند .

منبع :

New England Journal of medicine ; Universal Screening for SARS-CoV-2 in Women Admitted for Delivery

همچنین ببینید

نگاهی برمقالات : بخش روماتولوژی – شماره سوم – اول تیر ماه

شماره سوم – نیمه اول تیر ماه 1399 مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *