خانه / توصیه های عمومی / دستورالعمل حفاظتی کودکان در برابر کووید 19 – مرکز کنترل بیماری آمریکا ( CDC )

دستورالعمل حفاظتی کودکان در برابر کووید 19 – مرکز کنترل بیماری آمریکا ( CDC )


مترجم : داوود خاوری اردستانی

کودکان در معرض خطر بیشتری قرار ندارند .

بر اساس شواهد موجود ، به نظر نمی رسد که کودکان نسبت به بزرگسالان در معرض خطر بیشتری در رابطه به با ویروس covid-19 باشند . در حالی بعضی از کودکان به این بیماری مبتلا شده اند ، اکثر موارد شناخته شده ی بیماری مربوط به بزرگسالان بوده است . در مورد این موضوع که چه افرادی در معرض خطر بیشتری از نظر مشکلات سلامت ایجاد شده در رابطه با این بیماری هستند می توانید به این صفحه مراجعه کنید .

اقدامات لازم در جهت جلوگیری از بیمار شدن کودکان :

مرتب دست های خود را با آب و صابون بشورند یا با محلول های ضد عفونی کننده حاوی الکل تمیز کنند .

از افرادی که بیمار هستند ( سرفه و عطسه می کنند ) دوری کنند .

سطوحی را که در طول روز پیوسته لمس می شوند را تمیز کنید . به طور مثال میز ، صندلی ، دستگیره در ، کلید چراغ کنترل های از راه دور ، روشویی دستشویی

وسایلی که قابلیت شست و شو دارند مانند اسباب بازی ها را بر اساس راهنمای توصیه شده توسط سازنده آن بشویید . در صورت امکان این وسایل را با بالاترین دمای آب مناسب برای شست و شوی آن وسیله بشویید و آن را به صورت کامل خشک کنید . وسایلی که مربوط به فرد مبتلا به بیماری است را می توان همراه با وسایل افراد دیگر شست .

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه پیشگیری از ابتلا به ویروس covid-19 می توانید به این صفحات (1) – (2) – (3) مراجعه کنید .

کودکان نیازی به استفاده از ماسک ندارند

اگر کودکتان بیمار نیست ، هیچ نیازی نیست که از ماسک استفاده کنند . تنها افرادی که نشانه های بیماری را دارند و کسانی که از اشخاصی که نشانه های بیماری را دارند مراقبت می کنند نیاز دارند تا از ماسک استفاده کنند .

مرخصی از مدرسه رفتن

کودکان و دوستان آنها

محدود کردن رفت و آمد های اجتماعی :نکته اصلی در کاهش سرعت انتقال ویروس covid-19 محدود کردن ارتباطات تا حد ممکن است . اگر دورهمی برای کودکان هست ، تا حد امکان تعداد افراد حاضر در جمع را کم کنید . کودکان بزرگتر را به اجتماع در گروه های کوچک تر تشویق کنید ؛ که این جمع های دوستانه بهتر است در خارج خانه باشد تا در داخل خانه . به این دلیل که حفظ فاصله بین افراد در محیط های خارج خانه مانند پارک راحت تر است .

تمرین حفظ فاصله در موقعیت های اجتماعی : اگر ملاقاتی به طور مثال با یک خانواده دیگر یا یک دوست دارید در نظر داشته باشید که بین خودتان و بقیه افراد فاصله ی مناسب را رعایت کنید .

مرتب دست های خود را بشویید : مطمئن شوید که کودکان رفتار های پیشگیرانه را تمرین می کنند ؛ مانند شست و شوی مرتب دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه . این مورد خصوصا در زمان حضور در یک مکان عمومی اهمیت زیادی دارد .

برنامه تعطیلات و سفر های بهاری خود را تغییر دهید :

اگر سفر غیر ضروری در برنامه سفر شما وجود دارد زمان آن را تغییر دهید .

توجه داشته باشید که اگر کودکان در خارج از مدرسه در گروه های بزرگ همدیگر را ملاقات کنند می تواند همه را در معرض خطری بزرگ قرار دهد .

اطلاعات موجود در مورد نحوه ی درگیری کودکان با ویروس covid-19 محدود است ، ولی اطلاعات موجود به این نکته دلالت می کنند که کودکان ممکن است تنها علائم خفیفی را بروز دهند . با این وجود آنها در این شرایط می توانند ناقل بیماری باشند و می توانند بیماری را به افرادی که جزو گروه های پر خطر از نظر بیماری محسوب می شوند  و مشکلات زمینه ای پزشکی دارند منتقل کنند .

کمک کنید کودکان یادگیری خود را ادامه دهند

با مدرسه کودک خود در تماس باشید

بسیاری از مدارس دروس را به صورت آنلاین ( آموزش مجازی ) ارائه می کنند . تکالیف مدرسه را بررسی کنید ، و کمک کنید که کودک تان با سرعت مناسبی کار های خود را انجام دهد . به کودک خود برای استفاده از کامپیوتر و نحوه استفاده از آن کمک کنید .

مشکلات خود را با مدرسه اطلاع دهید . اگر از نظر اتصال به سامانه ارتباطی مشکلی وجود دارد یا کودک تان در انجام تکالیف خود مشکلاتی دارد به مدرسه اطلاع دهید .

برای یادگیری در خانه برنامه ریزی کنید ، ولی در برنامه ریزی خود سخت گیر نباشید .

زمان مشخصی برای خوابیدن و بیدار شدن را در طول روز های هفته به جز روز های تعطیل داشته باشید .

برنامه ی روزانه ای برای یادگیری ، وعده های غذایی سالم و میان وعده ها ، فعالیت های فیزیکی و زمان های خالی برای تفریح داشته باشید .

راهی برای ارتباط کودک تان با دوستانش بدون دیدار حضوری در نظر بگیرید .

سلامت کودک خود را حفظ کنید .

مراقب هرگونه علامت بیماری در کودک تان باشید .

اگر هر گونه علائم مطابق با ویروس covid-19 در کودک تان مشاهده کردید ؛ خصوصا تب ، سرفه و یا تنگی نفس با مرکز بهداشتی خود تماس بگیرید و تا حد امکان کودک خود را از دیگر افراد خانه دور نگه دارید . در شرایط بیماری دستورالعمل های CDC را دنبال کنید .

مراقب علامت های نگرانی در کودک خود باشید .

به بعضی از تغییرات رفتاری رایج مانند نگرانی بیش از حد ، ناراحتی ، خوردن غذا های ناسالم ، تغییرات در خواب آنها و مشکل در حفظ دقت و تمرکز در کودک خود دقت کنید  . برای اطلاعات بیشتر به صفحه آموزش کنترل اضطراب برای والدین مراجعه کنید .

زمانی را برای صحبت با فرزندتان در مورد شیوع ویروس covid-19 اختصاص دهید . به سوالات او پاسخ دهید و حقایق موجود در مورد بیماری را به او به گونه ای که متوجه شود توضیح دهید . برای اطلاعات بیشتر به صفحه مربوط به گفتگو با کودکان در مورد ویروس covid-19 و نحوه کمک کردن به کودکان برای گذراندن شرایط اضطراری مراجعه کنید .

اقدامات پیشگیرانه روزمره را به کودک خود آموزش دهید و او را به انجام این اقدامات تشویق کنید .

والدین و افرادی که از کودکان مراقبت می کنند نقش مهمی در آموزش شست و شوی درست ها در کودکان دارند . به کودکان توضیح دهید که شست و شوی دست ها کمک می کند که آنها سالم بمانند و از انتشار ویروس به دیگران جلوگیری کنند .

الگو خوبی برای کودکان خود باشید ؛ اگر والدین مرتب دست های خود را بشویند به احتمال زیاد کودکان هم مانند آنها به طور مرتب دست های خود را می شویند .

شست و شوی دست ها را به یک فعالیت خانوادگی تبدیل کنید .

کمک کنید که کودک تان فعالیت فیزیکی داشته باشد .

کودک خود را تشویق کنید که در بیرون از خانه بازی کند ؛ چون برای سلامت فیزیکی و ذهنی او خیلی مناسب است . می توانید با کودک خود به پیاده روی بروید یا دوچرخه سواری کنید .

داخل خانه فعالیت های ورزشی انجام دهید . مانند فعالیت های ورزشی کششی ، که این فعالیت ها به سلامت کودک و حفظ تمرکز او کمک می کند .

به کودک خود کمک کنید که ارتباطات اجتماعی داشته باشد .

با دوستان یا خانواده از طریق تلفن یا تماس ویدیویی ارتباط برقرار کنید .

به افرادی از فامیل که امکان ملاقات با آنها را ندارید نامه بنویسید .

 

ارتباط کودکان خود را با افراد مسن ، خویشاوندان ، و افرادی که مشکلات زمینه ای پزشکی دارند محدود کنید .

افراد مسن و افرادی که مشکلات زمینه ای پزشکی دارند جزو گروه های در معرض خطر از نظر این بیماری هستند .

اگر افرادی در خانه شما جزو گروه های پر خطر محسوب می شوند ملاحظات بیشتری برای دور نگه داشتن فرزندان خود از این افراد در نظر بگیرید .

اگر خودتان در زمان تعطیلی مدارس نمی توانید از کودکتان نگهداری کنید ؛ برای انتخاب فردی که از کودک تان مراقبت می کند دقت کنید . اگر افرادی که جزو گروه پر خطر محسوب می شوند از کودک شما مراقبت می کنند ارتباط و تماس کودک خود را با دیگران محدود کنید .

مسافرت برای دیدار افراد مسن فامیل و پدربزرگ و مادربزرگ را به تعویق بیاندازید . و از طریق تماس ویدیویی ، نامه یا ایمیل با آنها ارتباط برقرار کنید .

منبع :

مرکز کنترل بیماری آمریکا – دستورالعمل حفاظتی کودکان

همچنین ببینید

بازگشایی جوامع و نیاز به ارزیابی لحظه ای کووید – 19 در سطح جامعه

مترجم : سید محمد حسن میرطالب طی ماه مه 2020، حدود 1 میلیون و 390 …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *