خانه / توصیه های عمومی / توصیه های یک متخصص زنان برای پیشگیری از کرونا در زنان باردار

توصیه های یک متخصص زنان برای پیشگیری از کرونا در زنان باردار

دکتر پریچهر پورانصاری متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص حاملگی پرخطر در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مراقبت های لازم از زنان باردار برای پیشگیری از ابتلا به کرونا اظهار کرد: زنان باردار همانند سایر افراد جامعه در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند، البته این بدان معنا نیست که زنان باردار بیشتر به این بیماری دچار می شوند، اما به علت تغییرات سیستم ایمنی، اگر به این بیماری دچار شوند دچار عوارض و فرم شدیدتری از بیماری شوند.

 وی افزود: زنان باردار باید تمام مراقبت های بهداشتی ضروری را همچون تمامی افراد جامعه انجام دهند و به شست و شوی دستها با استفاده از آب و صابون و یا اسپری های ضدعفونی کننده توجه کنند.

 این متخصص با تاکید بر خودداری از حضور غیرضروری زنان باردار در محیط خارج از خانه گفت: علاوه بر شیوع ویروس کرونا، آلودگی هوا در شهرهایی همچون تهران از دیگر عواملی است که سلامت این افراد را تهدید می کند به همین خاطر توصیه می شود زنان باردار رفت و آمد در سطح شهر را به حداقل میزان ممکن برسانند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه با تاکید ب ضرورت خودداری از ارتباط زنان باردار با افراد بیمار، مصرف مایعات فراوان را توصیه کرد.

 وی درباره مراقبت های دوران بارداری توضیح داد: مادران باردار برای سنجش میزان افزایش وزن، فشار خون و سلامت جنین به طور معمول توسط پزشکان معاینه می شوند، اما در شرایط فعلی لازم است مادران باردار مراجعه به مراکز درمانی را به حداقل برسانند.

 دکتر پور انصاری ادامه داد: زنان باردار می توانند با تهیه یک دستگاه فشار خون و ترازو وزن و فشار خون خود را در منزل کنترل کنند.

 این متخصص زنان باردار را به برقراری ارتباط تلفنی با مرکز درمانی تحت نظر توصیه کرد و گفت: زنان باردار در صورت مشاهده هرگونه علائم غیرمعمول می توانند با تلفن مرکز درمانی خود اعم از مطب های خصوصی و بیمارستان ها تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت کنند.

 دکتر پور انصاری تاکید کرد: در خانه ماندن زنان باردار به معنای استراحت مطلق نیست، زیرا احتمال لخته شدن خون در زنان باردار بیش از سایر افراد است و باید در منزل تحرک داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه افزود: مصرف مایعات گرم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا و پیشگیری از لخته شدن خون به زنان باردار توصیه می شود.

این متخصص افزود: زنان باردار در صورت مشاده علائمی مانند افزایش بیش از حد وزن  و یا تورم دست و صورت باید با مرکز درمان تماس بگیرند.

 وی با تاکید بر انجام مراقبت های معمول در منزل گفت: افزایش وزن بیش از یک کیلوگرم در هفته برای زنان باردار غیر طبیعی است.

این متخصص با تاکید بر ضرورت مصرف مکمل های لازم برای دوره بارداری توضیح داد: تمام اقداماتی که در آموزش های عمومی تاکید می شود باید مورد توجه زنان باردار نیز باشد.

 عضو هیئت علمی دانشگاه درباره مراقبت های جنین اظهار کرد: مادران با پایش حرکات جنین می توانند سلامت وی را تحت نظر قرار دهند، اگر متوجه کاهش حرکت شدند باید حتما با مراکز درمانی تماس گرفته و در صورت لزوم مراجعه کنند.

 دکتر پور انصاری در ادامه تصریح کرد: زنان باردار باید عدم حضور در مراکز شلوغ و پر ازدحام را جدی بگیرند و از حضور در اماکنی همچون مراکز خرید خودداری کنند.

وی با اشاره به خرید سیسمونی برای نوزادان گفت: مادران باردار باید جلوی وسوسه خرید سیسمونی را بگیرند و در محیط های بسته و پرتجمع رفت و آمد نکنند.

 این متخصص یادآور شد: مادران باردار در صورت تمیز و مناسب بودن هوا می توانند به مدت کوتاه و محدود و به شرط رعایت نکات بهداشتی در هوای آفتابی حضور داشته باشند.

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اهمیت سلامت روان مادران باردار، توضیح داد: در حال حاضر به علت شیوع کرونا،بسیاری از مردم دچار اضطراب و نگرانی شده اند، به همین خاطر زنان باردار باید از مسائل استرس زا پرهیز کنند، زیرا استرس می تواند عوارض متعددی در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: به همین خاطر زنان باردار باید خود را از پیام های استرس زا دور نگه دارند و اطلاعات و اخبار درست را از رسانه های معتبر پیگیری کنند.

دکتر پور انصاری در پایان با تاکید بر خودداری زنان باردار از هرگونه سفر و لزوم ماندن در منزل گفت: با توجه به شیوع بیماری در اغلب نقاط کشور و همچنین کمبود دسترسی به  امکانات بهداشتی و درمانی در طول سفر زنان باردار نباید سفر کنند.

 

همچنین ببینید

بازگشایی جوامع و نیاز به ارزیابی لحظه ای کووید – 19 در سطح جامعه

مترجم : سید محمد حسن میرطالب طی ماه مه 2020، حدود 1 میلیون و 390 …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *